Sık Sorulan Sorular

En Çok Sorulan Sorular

 • Direksiyon Hakimiyeti Nasıl Sağlanır?
  Direksiyon tutuş pozisyonunuz daima 09:15 konumunda olmalıdır. Direksiyonu vites değiştirmenin dışındaki zamanlarda tek elle tutmanız sınavdan kalmanıza neden olabilir. Dönüşlerde iki elle tutarak dönmek zordur. Bir el hafif serbest bırakılır ve usta öğreticinizin size öğretti şekilde dönüş manevrası gerçekleştirilir. Bir yerden dönüş işlemi yapılırken diğer yandan mevcut açıya göre direksiyon toplanmalıdır. Direksiyon özelliği gereği dönüş işlemi tamamlandığında kendini az da olsa toplayacaktır. Bu hususta direksiyona yardımcı olunuz ve dönüşünü tamamlayınız.
 • Rampada Araç Nasıl Kaldırılır?
  Komisyon üyelerinin dikkat ettiği önemli bir nokta da yokuşta kalkıştır. %7 eğime sahip olan ve önceden belirlenmiş alanda durulur. 30 saniye bekledikten sonra, aracı geriye kaçırmadan doğru bir kalkış yapılır. Kalkış yaparken, el freni kullanılmaz. Yokuşta kalkış yapabilmenizin en rahat yolu yarım debriyaj yaparak kalkmaktır. Ayağımızı yavaşça debriyajdan kaldırırken araç titremeye başlayacaktır. Araç gaza basmadan kendiliğinden ileri doğru hareket etmek isteyecektir. O anda gaza basarak aracı hareket ettirebilirsiniz. Araç hareket ettikten sonra yaklaşık 1-2 saniye sonra da ayağınızı debriyajdan tamamen çekebilirsiniz. Bu şekilde bir yokuş kalkışı yaptığınızda aracı stop ettirmezsiniz ve aracın geriye kalma ihtimalini de bu yöntem sayesinde ortadan kaldırmış olursunuz. Şayet bu yöntem ile olmazda ayağınızı fazla kaldırdınız ve stop ettirdiniz. Üzülmeyin. 2015 senesinde yapılan sınavlarda 1 kez stop ettiren sürücü adayı kalırken, 2016 yılı ile birlikte 2.defa stop eden sınavdan başarısız sayılıyor. Bu yöntemi direksiyon hocan gösterecektir.
 • Ne kadar bir sürede öğrenebilirim ?
  Öğrenme kapasitesi kişiye göre değişmektedir. Kimi insan kısa sürede öğrenebilirken, kimi insan da daha uzun sürede öğrenir. Fakat ortalama olarak 10 saatlik bir eğitim süresinde trafiğe çıkacak hale gelmektesiniz. Bu tamamen size bağlı olmakla beraber ortalama 2 ila 3 ders arasında direksiyon eğitiminiz tamamlanır ve arabayı kolaylıkla sürmeye başlarsınız. Özellikle düz vites araba kullanmak oldukça zordur. Bu nedenden dolayı da, araba kullanmanın oldukça zorlu olduğu bu kentte, İstanbul gibi bir alan da araç sürmenin ne kadar zor olduğunu da bilmelisiniz. Araba kullanma bazında ilk dersler boş alanlarda, ilerleyen dersler de trafiğe çıkarak aracın kullanımı sağlanır. Daha sonrasında da sizlere sadece arabanızı doğru bir şekilde kullanmak ve tek başınıza, bireysel olarak trafiğe çıkmak kalır.
 • Araba Kullanmayı az biliyorum, fakat pratiğim yok ?
  Korkmayın. Direksiyon dersleri boyunca dilediğiniz gibi hocalarımız ile pratik yapma ve direksiyon eğitimi alma şansına da sahipsiniz. 2 ders, bu süreç için oldukça yeterli olacaktır. Bu nedenle de 2 derslik bir eğitim sonrasında dilediğiniz gibi pratik eğitimi alabilir ve sürecinizi de tamamlayabilirsiniz.
 • Manuel ders mi, Otomatik ders mi ?
  Bu konuyu da şu şekilde açıklayabiliriz. Genel anlamda ne tür bir araç sürmeniz gerekliliği ile alakalıdır. Özellikle İstanbul gibi yoğun bir kentte yaşıyorsanız, tabii ki otomatik vites araba kullanmak her daim daha kolay ve avantajlıdır. Çünkü devamlı vites ile uğraşmak istemeyen kullanıcılar, otomatik vites araba kullanarak da daha kolay ve basit bir şekilde araç sürmeyi öğrenebilirler.
 • Ehliyet sınavı puanı nasıl hesaplanır?
  Adayların sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilecek, yanlış cevaplar dikkate alınmayacak, tespit edilen doğru cevap sayıları ile 100 puan üzerinden hesaplama yapılacaktır. Merkezi sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahip olacak sınavdan 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılacaktır.
 • Ehliyet sınavında kaç soru var?
  Ehliyet sınavında toplamda 50 soru bulunmaktadır.
 • Ehliyet sınavında trafik dersinden kaç soru var?
  Ehliyet sınavındaki soruların 27`si trafik dersinden sorulmaktadır.
 • Ehliyet sınavında ilk yardım bilgisinden kaç soru var?
  Ehliyet sınavındaki soruların 13`ü ilk yardım bilgisi dersinden sorulmaktadır.
 • Ehliyet sınavında motordan kaç soru var?
  Ehliyet sınavındaki soruların 10 tanesi araç tekniği (motor) dersinden sorulmaktadır.
 • Ehliyet sınavında 3 yanlış 1 doğruyu götürüyor mu?
  Hayır. Ehliyet sınavında yanlış cevapladığınız sorular net sayınızı etkilememektedir.
 • Ehliyet sınavını geçebilmek için kaç puan almalıyım?
  Ehliyet sınavını başarıyla geçebilmeniz için her testten en az 70 puan almalısınız.
 • Ehliyet sınavını geçebilmek için kaç soruyu doğru yanıtlamalıyım?
  Ehliyet sınavını başarıyla geçebilmeniz için sınavda en az 35 soruyu soruyu doğru cevaplamalısınız.
 • Ehliyet teori (yazılı) sınavına kaç kez girme hakkı var?
  Ehliyet sınavında adaylar, en fazla 4 (dört) yazılı, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkına sahiptir.
 • Ehliyet direksiyon sınavına kaç kez girme hakkı var?
  Ehliyet sınavı direksiyon bölümüne her bir sürücü adayının 4 kez girme hakkı bulunmaktadır.
 • Ehliyet sınavı yılda kaç kez yapılır?
  2013 yılında yılda 7 kez yapılan motorlu taşıt sürücü adayları sınavı 2014 yılında arttırılarak yılda 9`a çıkarılmıştır.
 • Sınav süresi toplam kaç saattir?
  Toplam 60 dakikadır
 • Sınavda toplam kaç soru sorulur?
  Sınavda toplam 50 soru sorulur
 • Sınav başarı puan barajı kaçtır?
  Başarı puan barajı 100 üzerinden 70'dir.
 • Ders saatlerinde ne kadar devamsızlık yapabilirim?
  Mazeretsiz olarak toplam ders saatlerinin %20'si kadar.
 • Sürücü belgemi almadan sürücü sertifikasıyla araç kullanabilir miyim?
  Hayır. Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz.
 • Sınavda başarısız olduğumda kaç defa sınava girme hakkım var?
  Sınavdan başarısız olduktan sonra 3 defa toplam ise 4 sınav hakkınız var.
 • Yazılı ve direksiyon sınavı nerede yapılıyor?
  İstanbul Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün belirlediği okullarda yazılı sınav, direksiyon sınavı ise, Milli Eğitim Müdürlüğünün ve Trafik Şube Müdürlüğünün belirlediği güzergâhta yapılır.
 • Sürücü olur raporu nerelerden alınabilir?
  Devlet Hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastanelerden alınabilir. (kursumuzdan size yakın kuruluşlar için destek alabilirsiniz)
 • Sınav komisyon üyeleri kimlerden oluşur?
  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün belirlediği sınav yapma yeterliliği olan öğretmenlerden oluşur.
 • Sürücü sertifikamı aldıktan sonra ne kadar süre içerisinde Trafik Tescil Bürosuna başvurmam gerekiyor? Eğer verilen süre içerisinde başvuru yapamazsam sürücü sertifikam iptal olur mu?
  Sertifikalar alındığı tarihten itibaren 2 yıl geçerlidir. Sağlık raporu alındığı tarihten itibaren 1 yıl geçerlidir. Süresi dolduğu takdirde yeniden sağlık raporu alınıp eskisi atılmadan dosyaya ilave edilir.
 • İlkokul mezunu olanlar hangi tarihe kadar sürücü belgesi için müracaat edebilir?
  İlkokul mezunları sürücü belgesi alabilmektedir. Her hangi bir tarih şu an için söz konusu değildir.
 • Stajyer ehliyet nedir ve ne zaman alınmaya başlayacak?
  Stajyer ehliyet Mecliste bekleyen yeni Trafik Yasası çıktığı an uygulamaya geçecek bir ehliyet türüdür. Uygulama başladığı an sürücü kurslarına yeni müracaat etmiş olanlar, kayıtlı olanlar, sınavlara girmiş ancak başarılı olamayanlar (yani sınavda kalanlar) ayrıca ehliyet sınavlarında başarılı olup sertifikasını alanlar sertifika almayı hak edenler eğer sertifikalarını ehliyete çevirmemişlerse onlarda stajyer ehliyet kanunundan etkilenip stajyer ehliyet alacaklardır.
 • Peki, bu kanun kapsamında çıkacak olan stajyer ehliyet neler getirecek neler götürecek?
  Stajyer ehliyet 2 yıl süre ile geçerli olacak kanunda belirtilen yasaklamalar çiğnenmediği takdirde 2 yıl dolduktan sonra Trafik tescile müracaat edip hiç bir ücret (stajyer ehliyet alınırken ödeme yapılacak ) ödemeden normal ehliyete çevrilecek bir ehliyet. 2 yıl süre ile dikkat edilmesi gerekenler 2 Yıllık süre içinde 5 kez kırmızı ışık kuralını ihlal eden, 5 kez hız sınırlarını aşan ve her ne derecede olursa olsun alkollü ve uyuşturucu madde alarak araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasına neden olan ve 75 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri geri alınarak iptal edilecek. Bu kişiler yeniden sürücü kursuna giderek sınava girmek durumunda kalacaklar. 2 yıl süreyle bu tür suçları işlemeyenlere 1 yıl içinde başvurmaları halinde sürücü belgesi verilecek.
 • E sınıfı ehliyetim var Tır kullanabilir miyim? E sınıfı ehliyetimi yeni aldım E sınıfı ehliyetle tır kullanabilir miyim, ne zamana kadar alınmış olan E sınıfı ehliyetle tır kullanılabilir?
  E sınıfı ehliyeti yeni almış olanlar veya 27 Nisan 1997 tarihinden sonra alanlar E sınıfı ehliyetle TIR çekici kullanamazlar. Tır ( Çekici ) kullanmak için D sınıfı çekici ehliyetini almak zorundasınız. 27 Nisan 1997 Tarihinden önce alınmış E sınıfı ehliyetle çekici (tır) kullanılabilir.
 • Ehliyetimi kaybettim kayıp ehliyet yeniden nasıl çıkarılır?
  Öncelikle gazeteye kayıp ilanı vermeniz tavsiye olunur karakol tutanağı da olabilir. Daha sonra ehliyeti aldığınız Trafik Tescil Büro Amirliğine 2 fotoğraf Nüfus cüzdanı aslı, şoförler cemiyetinden Örnek5 formu ve günün ehliyet ücreti tutarı ile müracaat edip ehliyetinizi alabilirsiniz. Ehliyeti ilk aldığınız Trafik Tescilin haricinde başka bir yerleşim yerindeyseniz bulunduğunuz yerdeki Trafik Tescil Büro Amirliğine de müracaat edebilirsiniz.
 • Ehliyet almaya hak kazanmıştım, yani dosyamı aldım. Ehliyetimi gidip çıkarttırmadım ve bu dosyayı alalı 1 sene oldu. Benim öğrenmek istediğim bu dosya ile bir tanıdığım gidip benim için emniyetten ehliyet alabilir miyim? Ya da sizce ne yapabilirim?
  Dosyayı alalı 1 sene olmuşsa sağlık raporu ve savcılık temiz kâğıdını yenilemeniz gerekir. Sizin yerinize bir başkası emniyet müdürlüğü trafik büroya müracaat edemez. Trafik büroya müracaatı şahsen kendiniz nüfus cüzdanınız ve diğer evraklarla birlikte yapmanız gerekir. Vekâlet veya her hangi bir şekilde başkası sizin yerinize kesinlikle müracaat edemez...
2021 | Batı Ataşehir Sürücü Kursu